Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí - Jan Radosta

5. 12. 2013 18:41:51
Náboženské a kulturní porozumění. Vybral jsem si téma, které se dotýká náboženského a kulturního porozumění si mezi většinou a menšinou v naší společnosti. Než začnu přemýšlet o přizpůsobování se pravidlům, zkusím se zamyslet nad tím, jak to v naší společnosti je s povědomím o jiných náboženstvích. Do jaké míry skutečně cítíme jejich odlišnosti?

V České republice je společnost tvořená především ateisty. Mnoho generací žije ve světě, kde je každé náboženství tolerováno, tedy pokud se nejedná o sektu, která vám dokáže doslova zničit život, nebo o výbušné islamisty. Když je nás tady tolik nevěřících, jaké máme povědomí o jiných vyznáních? Kolik toho o nich skutečně víme? Ve školách se dozvídáme o nejčastějších náboženských učeních prostřednictvím několika základních informací, ale jedná se většinou jen o strohé údaje bez hlubšího duchovního přesahu. Dokážeme rozlišit, kdo chodí do kostela, kdo do synagogy, mešity a kdo meditovat do hor. Ale v čem spočívá duchovní rozdíl ve vnímání víry mezi křesťany a židy, to většina z nás vůbec netuší. Ve škole se to nedozvíme, doma většinou také ne a textům v knihách ne vždy dokážeme ve svém zvídavém věku porozumět. Odlišnosti tedy cítíme v jiných společenských potřebách. Víme, že ke svému fungování potřebují specifické budovy a že některým na Vánoce nemusíme kupovat dárky.

Není vyloučeno, že se nesetkáme s jinou kulturou či náboženstvím v běžném životě. Ať už se jedná o milého a veselého vietnamského spolužáka, Ukrajince, který nám zatepluje dům, nebo usměvavé paní postávající na ulici se Strážnou věží v rukách. Může se stát spoustu věcí. Usměvavého spolužáka naštveme ani nevíme čím, Ukrajince ponížíme ani nevíme jak a netrvá dlouho a i my stojíme vedle paní se Strážnou věží. Nevěděli jsme, že Vietnamci vnímají některá naše gesta jinak. Že vnímají negativně dlouhé pohledy do očí, dávání si nohu přes nohu nebo jim přijde nechutné a nevhodné naše veřejné smrkání. A kvůli nedostatku správným informacím se snadno můžeme stát oběťmi nějaké sekty. Kde je tedy problém? Dalo se tomu všemu předejít? Riziko porozumění může mít i opačný efekt. Nejsme na to dostatečně připravení?

Nyní bych se zaměřil na otázky ohledně pravidel a podřizování se jeden druhému. Je samozřejmostí, že když se ocitneme v jiné zemi, musíme s odlišným státním příslušenstvím přijmout za své jejich právní systém a přizpůsobit se novému společenskému prostředí. V dnešní době ovšem existuje mnoho organizací a neziskových uskupení, které se starají o to, aby se jejich začleňování dařilo co nejlépe. Pořádají jazykové kurzy (i pro veřejnost), najímají dobrovolníky na doučování a pomoc s domácími úkoly, pořádají pro své klienty nejrůznější kulturní akce, které jsou mimochodem dostupné všem, a přijít se na ně podívat může kdokoliv. Kdo o tom ví a kdo má zájem, může blíže jednotlivé kultury poznat i skrze jejich tradiční kuchyň nebo hudební vystoupení. Schválně - kolik z nás o takových akcích ví? Sáhněme si do svědomí - kdo z nás kdy podobné akce navštívil?

Porozumět jiným kulturám a náboženstvím můžeme, pokud budeme chtít. Mohla by se zlepšit informovanost na školách třeba zavedením interkulturní výuky do vzdělávacích osnov a přidat do minimálního preventivního programu vytvoření povědomí o riziku členství v sektách. S tolerancí odlišných kultur by se také dalo pohnout, ale k tomu by musela přistoupit jinak i všechna masmédia. Dokážeme ale tolerovat, že například jehovisté odmítají infuzi krve, když víme, jaký je to hazard se zdravím? V otázkách života a smrti se přizpůsobování ze stran lékařů řídí zcela jinými pravidly a Hippokratovu přísahu porušovat nemohou. To je třeba konkrétní příklad, kdy by se naopak měla menšina podřídit většině.

Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí, Jan Radosta

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Jihočeský kraj | čtvrtek 5.12.2013 18:41 | karma článku: 0.00 | přečteno: 149x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.20 | Přečteno: 3437 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.00 | Přečteno: 1235 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.16 | Přečteno: 110 | Diskuse

Ladislav Kováčik

Prehľad médií 2: Médiá a cirkvi

Slovenský denník Pravda nedávno (19. 9.) priniesol svojim čitateľom článok Univerzita nedá na Prostredníka dopustiť. Článok sa zaoberá prípadom evanjelického teológa, ktorého biskupom nebol po vôli jeho postoj k homosexualite.

3.10.2017 v 12:39 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 157 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Humanitární pomoc

"Polovičním lékařem přijde člověk o své zdraví a polovičním duchovním přijde o svoji víru" Kurdské přísloví

3.10.2017 v 7:37 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 199 | Diskuse
Počet článků 3574 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 41
Autory blogu jsou studenti středních škol, kteří se účastní projektu "Studenti čtou a píší noviny".
Soutěž: Slavná světová filmová klasika
Slavná světová filmová klasika

Vyhráli jste knihu filmových recenzí Ondřeje Slaniny?Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.