Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická a JŠ ČB - Jakub Šanda

5. 12. 2013 18:27:14
Mají velmoci právo zasáhnout, když vlády jiných států porušují lidská práva, nebo se nemají do cizích záležitostí vměšovat?

Pokud jde o můj názor na tuto otázku, jsem proti vměšování cizího aktéra kvůli ochraně lidských práv. Jsem si vědom, že diskurz na mezinárodní scéně se razantně změnil. Od rigidních představ o neporušitelnosti vnitřní suverenity státu trvající až do konce studené války, až po zásadu Responsibility to Protect, tedy R2P, přijatou OSN. Přesto se však můj názor nezměnil. Pokud tedy jde o porušení vnitřní suverenity státu kvůli otázce lidských práv ze strany jednoho hegemona. A myslím si, že řada incidentů posledních 20 let mi dala za pravdu. A mé důvody? Tak za prvé odmítám jakékoliv jednostranné zásahy jednoho státu. Právo posoudit, zda jsou v zemi porušována lidská práva a na základě toho zasáhnout má OSN. Nikoliv stát, který tuto pravomoc využívá na základě svého velmocenského postavení v mezinárodním systému. Velmoc může prosazovat svůj postoj prostřednictvím OSN. K čemu bychom pak OSN měli. Snahu zabránit porušování lidských práv vnímám jako povinnost odpovědného aktéra systému, ovšem jak jsem uvedla nikoliv jednostranně a také ne vojensky. Vojenské zásahy jsou podle mého nešťastným řešením. Je stejně naivní myslet si, že válkou dosáhneme zlepšení podmínek k životu člověka, jako si myslet, že revolucí dosáhneme pozitivní změny. Jak můžeme vidět u řady konfliktů, tyto konflikty vedly k chaosu, který situaci nezlepší. A veřejné mínění v dané zemi není z principu vměšování cizí země vždy vítáno. Naopak časem se i místní obrátí proti dané zemi a jen to povede k jejich radikalizaci nebo i k občanské válce. Máme přece řadu ekonomických a diplomatických nástrojů. Tyto konflikty navíc narušují důvěru států v celém systému. Zvláště narušují vztahy mezi mocnostmi, kde vidíme snahu o vyvažování moci. To můžeme vidět klasicky u stálých členů RB OSN. Tyto státy se z tohoto principu do konfliktu vloží, často nepřímým způsobem, a dojde tak ještě k většímu vyhrocení situace. Navíc hlavně u Ruské federace a Číny můžeme vidět velký odpor k porušení suverenity státu. Už zpočátku toto braly jako nebezpečný precedens, který vztahovaly i jako hrozbu pro sebe. To mě přivádí k další kritice. Když chceme bránit lidská práva zásahy a naopak nechceme, máme prosazovat stejná kritéria pro všechny státy. Ne jen zasáhnout v zemích, které jsou slabé a kde si to můžeme z řady důvodů dovolit. Zasáhneme v Kosovu, Iráku a Mali, ale již ne v Íránu, KLDR apod. Z lidských práv se tak stává jen idea k ospravedlnění zásahů. Jednostranné zásahy jsou ve většině případů v rozporu s Chartou OSN a nejsou podle mě legální. A to ani nemluvím o krizové situaci po stažení dané země a problematice postkonfliktní rekonstrukce. Je také třeba zmínit ekonomické dopady pro oba aktéry, kdy pro zemi, jenž je cílem zásahu mohou být až fatální. A to právě pro to obyvatelstvo, které stát chtěl hájit. Navíc sám vždy pochybuji o čestnosti záměrů velmocí, když se hájí abstraktními myšlenkami.

Jakub Šanda

SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky.

Rudolfovská 92, České Budějovice.

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Jihočeský kraj | čtvrtek 5.12.2013 18:27 | karma článku: 0.00 | přečteno: 41x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.20 | Přečteno: 3437 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.00 | Přečteno: 1235 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.16 | Přečteno: 110 | Diskuse

Ladislav Kováčik

Prehľad médií 2: Médiá a cirkvi

Slovenský denník Pravda nedávno (19. 9.) priniesol svojim čitateľom článok Univerzita nedá na Prostredníka dopustiť. Článok sa zaoberá prípadom evanjelického teológa, ktorého biskupom nebol po vôli jeho postoj k homosexualite.

3.10.2017 v 12:39 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 157 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Humanitární pomoc

"Polovičním lékařem přijde člověk o své zdraví a polovičním duchovním přijde o svoji víru" Kurdské přísloví

3.10.2017 v 7:37 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 199 | Diskuse
Počet článků 3574 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 41
Autory blogu jsou studenti středních škol, kteří se účastní projektu "Studenti čtou a píší noviny".
Soutěž: Slavná světová filmová klasika
Slavná světová filmová klasika

Vyhráli jste knihu filmových recenzí Ondřeje Slaniny?



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.